Bulaşık Makinesi Isıtmıyor

Bulaşık makineleri hayatımızı kolaylaştıran cihazların başında gelir. 2000 li yıllarda pek az evde bulaşık makinesi varken, şimdilerde bulunmayan ev neredeyse yok gibi. Bulaşık makinelerinin bu kadar yaygın kullanılması ve önem arzetmesi bu cihazların arızasının daha can sıkıcı hale gelmesine sebep oluyor.

Bulaşık makinelerinde “Bulaşık makinesinin suyu ısıtmaması” arızasını ele almak istedim.

Bulaşık makinesinin ısıtmamasına en çok yol açan arızalardan bir tanesi ana kart arızasıdır. Ana kart üzerinde bulunan ısıtcıyı tetikleyen röle bozulursa bulaşık makinesi ısıtma yapmaz. Bu durumda ana kartın tamiri bazı modellerde mümkün olduğu gibi bazı modellerde ana kart yenisi ile değiştirilir.

Bulaşık makinelerinde ısıtmama arızalarına yol açan bir neden de ısıtıcı yani rezistansın bozulmasıdır. Rezistans susuz kalmsı sonucu veya zaman aşımından dolayı devre keser ve ısıtma yapmaz. Rezistans dediğimiz parçanın tamiri mümkün değildir. Yenisi ile değiştirilmesi gerekir.

Arızalara bir neden olarak NTC yani termostat arızasını da sayabiliriz. NTC eğer devre göstermez veya değer kaybı yaşarsa makine arızaya geçer ve ısıtma yapmaz. Bu durumdada NTC’nin yenisi ile değişmesi gereklidir.

Bir neden de ana kart ve ısıtcısı rezistans arasındaki yük taşıyıcı kablolarda kopma veya aşırı ısınmadan dolayı yanma olması nedeniyle bağlantı kopar ve makineniz gene ısıtmaz. Bu durumda kablo grubunun yanan veya kopan kabloları eklenerek değiştirileceği gibi komple kablo grubunun değişimi de gerekebilir.

Her hangi bir arıza nedeniyle de olsa elektrik bağlantısı ile tesisatına teknik yeterliliği olmayan tüketicinin müdahale etmesi yanlıştır ve tehlikelidir.  Bu gibi durumlarda http://www.servismerkezim.org/ linki üzerinden İstanbul Anadolu yakası için servis çağırıp uzman desteği almalısınız. Bu yazımız neyi, niçin değiştiriyoruz bilgisi verme amaçlıdır. Hayati tehlikeye yol açacak işlerden lütfen uzak durunuz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir