Çamaşır Makinesi Kazan Düşmesi

Çamaşır makinelerinde halkımız dilinde bize gelen şikayetler arasında “kazan düştü” diye anlatınlan arıza ne şekilde meydana gelir. Bu soruna alınabilecek önlemleri ve giderme yollarını anlatmaya çalışalım.

Çamaşır makinelerinde kazan rulmanı dağılmasıda kazan düşmesi diye tabir edidiği gibi gerçekten kazanı taşıyan askı yaylarının kırılması sonucu çamaşır makinesinin kazanının düşmesi şeklinde de gerçekleşebilmektedir.

Kazan rulmanı dağılması sonucu kazan düşmesi arızasını bu yazımızda açıkladık. Gelelim kazan düşmesi sorununa.

Kazan askı yani taşıyıcı yayların kırılması, çamaşır makinenizde bulunan amortisörlerin bitmesi yani mukavemet gücünü yitirmesi sonucu kaznanın aşırı sallanarak yaylara haddinden fazla yük bindirmesi sonucu kırılır.

Bu arızanın meydana geldiğini nasıl anlarız? Çamaşır makinemizin kapağını açabilirsek, üst kısımdan yayları kontrol edebiliriz. Eğer kapağı açacak yeterliliğe sahip değilsek, çamaşır makinesinin ön cam kapağının ağzında bulunan lastiği buruşmuş ve kazan her zamanki sevyeden aşağıda ise bilin ki kazanımız düşmüş.

Bu arızayı gidermek için öncelikle tahmin edeceğiniz gibi kazan askı yani taşıma yayını değiştirmeliyiz. Devamında bu arızaya yol açan amortisörlerimizi değiştirmeliyiz. Amortisör ve askı yaylarının değişimi tamamladıktan sonra işimiz bitmiyor. Çamaşır makinesini teraziye almalı, yani çamaşır makinesinin ayak ayarlarını ayarlayıp, makinenin elimizle salladığımız zaman yerinde sabit bir şekilde durmasını sağlamayız.

Amortisör ve askı yayı değişimi müşterilerimizin kendi imkanlarıyla yapabileceği onarımlar değillerdir. Özellikle yay yerine takılması sırasında fırlaması ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Bu yüzden beyaz eşya servisimizden servis çağırıp uzman yardımı alabilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir